Archive for the ‘SURİYE’ Category

SURİYE TURU

ŞAM-BUSRA-HALEP TURU
2 GECE / 3 GÜN

Perşembe saat 22:00 de Gaziantep’e buluşma ve sonrasında, Kilis-Öncüpınar sınır kapısına hareket. Sınır kapısı işlemleri sonrası Suriye’nin başkenti Şam’a gece yolculuğu.

1. Gün Cuma (Gaziantep / Şam)
Yolboyu tesiste sabah kahvaltısı sonrası sabah saatlerinde, tarih boyunca çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Suriye’nin başkenti Şam şehrine giriş. Kanuni Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Külliyesi gezisi ve Muhiddin-i Arabi Hz.’leri türbe ve Camii ziyareti. Yine bu bölgede bulunan Mevlana Halid-i Bağdadi Hz.’leri türbesi ziyareti. Kısa bir dinlenme molası için otelimize yerleşme. Mola ardından muhteşem Emeviye camisinin ve içerisinde bulunan Yahya Peygamber türbesinin ziyaret edilmesi. 7000 metrekare alan üzerine kurulu bu alanda Emevi Cami yakınında bulunan Selahaddin-i Eyyubi ve Türk Şehitliği ziyaretleri. Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi Hamidiye Çarşısında alış-veriş turu ve serbest zaman. Akşam yemeği Şam’ın en lüks restoranlarından birinde. Yemek sonrası otele dönüş ve geceleme.

2. Gün Cumartesi (Şam – Malula – Busra – Humus – Hama – Halep)
Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından ilk durağımız Seyyide Zeynep Camii. Seyyide Zeynep Camii ve türbesi ziyareti sonrası Bilal-ı Habeşi r.a.‘nın da türbesini içinde barındıran Sahabe mezarlığını ziyaret ediyoruz. Busra kentine hareket. Peygamber Efendimiz s.a.v’in çocukken amcası ile geldiği bu tarihi kentte Rahip Bahira manastırını görüyoruz. Antik Roma amfitiyatrosu ile Selçuklu eserleri han ve hamamlar burada göreceğimiz diğer yerler arasında. Malula’ya hareket. Halkının çoğu Hıristiyan olan ve Hz. İsa (as)’mın konuştuğu Aramice’nin konuşulduğu birkaç köyden biri olan Malula’yı geziyoruz. Hz.İsa (as)’mın burada 16 yıl yaşadığı rivayet edilmektedir. Halep güzergahına doğru yolumuza devam ediyoruz. Humus şehrindeki Halid Bin Velid Camii ve türbesi ziyareti. Ardından yine yol güzergahındaki Hama şehrinde bulunan tarihi su değirmenlerinin görülmesi. Akşama doğru Halep’e varış ve akşam yemeği için restorana geçiş. Yemek sonrası aracımızla kısa bir Halep şehir turu. Otele yerleşme ve geceleme.

3. Gün Pazar (Halep – Gaziantep)
Otelde yapılacak kahvaltı sonrası ilk durağımız Halep Kalesi. Turistlerin ilgisini çeken mekanların başında gelen Kale’nin gezilmesi. Bir zamanlar müzik ve su sesi ile hastalarının tedavi edildiği tarihi hastanenin (Bimaristan) gezilmesi. Zekeriya a.s. Türbesinin de içerisinde bulunduğu Zekeriya Cami ziyareti. Ardından ünlü Halep Çarşısında alış-veriş turu. Verilecek olan serbest zaman sonrasında Bab’ül Faraç, Tilel ve diğer Halep çarşılarında alış veriş turları. Akşam yemeği sonrası dönüş için sınır kapısına hareket. Sınır kapısında gümrük işlemleri sonrası kısa bir yolculukla gece Gaziantep’e varış ve turumuzun sonu.